جستجو

ترفندهای کامپیوتری

حضرت علی (ع): «زَکوةُ العِلمِ نَشرُهُ؛ زکات علم نشر آن است».
وبلاگ "ترفندها" (سایت پی‌سی‌ترفند) برای عمل به این حدیث شریف و با هدف ارتقاء دانش و مهارت‌های مرتبط با رایانه در ۳۰ مهرماه ۱۳۹۱ ایجاد شده است. به امید آنکه مفید واقع شود.
🔵 کانال‌ پی‌سی‌ترفند در تلگرام:
telegram.me/pctarfandir
🔵 ارتباط با ادمین:
telegram.me/pctarfand_admin

خلاصه آمار

تبليغات

انتقال اعداد اعشاری فارسی از ورد به پاورپوینت (موجود در متن و جدول)

ورد پاور پوینت

اگر اعداد اعشاری فارسی را از ورد به پاورپوینت کپی کنید متوجه خواهید شد که جای ارقام صحیح و اعشاری عدد مورد نظر عوض می‌شود. در ادامه مطلب با پی‌سی‌ترفند همراه باشید تا با نحوه رفع این مشکل آشنا شوید.  
اعداد اعشاری درون ورد را می‌توان به ۴ حالت نوشت:
۱- بصورت انگلیسی که جدا کننده ارقام اعشاری و صحیح علامت نقطه (.) است.
۲- بصورت فارسی که جدا کننده ارقام اعشاری و صحیح علامت ممیز فارسی () است.
۳- بصورت فارسی که جدا کننده ارقام اعشاری و صحیح علامت اسلش فارسی (/) است.
۴- بصورت فارسی که جدا کننده ارقام اعشاری و صحیح علامت اسلش انگلیسی (/) است. این حالت مطلوب نیست چون با راست‌چین یا چپ‌چین کردن عدد جای ارقام صحیح و اعشاری عوض می‌شود.
حال اگر اعداد اعشاری نوشته شده در حالت‌های ۱ تا ۳ را از ورد به پاورپوینت کپی کنید، پس از انتخاب یک فونت فارسی، نتیجه زیر حاصل می‌شود:
 

همانطور که مشاهده می‌کنید حالت ۱ هیچ تغییری نکرده است و در حالت ۲، ممیز به علامتی با ظاهر ویرگول تبدیل شده و در حالت ۳ جای ارقام صحیح و اعشاری عوض شده است.
اصلاح حالت ۲)
در حالت ۲ ممیز به علامتی با ظاهر ویرگول تبدیل شده است که علت آن این است که در پاورپوینت ممیز فارسی قابل نمایش نیست. ویرگول مشاهده شده در حالت ۲ را به راحتی با یک جایگزینی می‌توان اصلاح نمود. برای اینکار کافیست ابتدا از ویرگول کپی بگیرید و سپس با فشار همزمان کلیدهای Ctrl+H پنجره Replace را باز کنید. در قسمت Find What ویرگول کپی گرفته را paste کنید. سپس در قسمت Replace With اسلش فارسی یا انگلیسی تایپ کنید و در پایان روی دکمه Replace کلیک کنید تا عملیات جایگزینی انجام شود.
 
 
اصلاح حالت ۳)
برای اصلاح حالت ۳ که اغلب کاربران این مشکل را دارند ۳ روش وجود دارد:

روش اول) روش پیشنهادی یکی از کاربران به نام آرش

قبل از انتقال اعداد اعشاری از ورد به پاورپوینت، ابتدا باید قبل از اعشار (ممیز یا اسلش) یک کاراکتر نامعلوم اضافه کرد.

برای اینکار در محیط ورد در پنجره جستجو (میانبر Ctrl+H)، در قسمت Find What کاراکتر / را تایپ کنید و در قسمت Replace With ابتدا کلیدهای Ctrl+Shift+4 را بفشارید و سپس کاراکتر / را وارد کنید.

در پایان روی گزینه Replace یا Replace All کلیک کنید تا فرآیند جایگزینی انجام شود. حالا اعداد اعشاری را از ورد به پاورپوینت منتقل کنید. خواهید دید که بدون هیچ تغییر یا جابجایی اینکار انجام می‌شود.


روش دوم)

اگر بتوان قبل از کپی اعداد از ورد به پاورپوینت، ابتدا در نرم افزار ورد اسلش را با ممیز فارسی جایگزین کرد حالت ۳ مشابه حالت ۲ می‌شود. اما مشکل تکراری که در این جایگزینی وجود دارد عوض شدن جای ارقام اعشاری و صحیح می‌باشد. این مشکل را می‌توان با روشی که در اینجا ارائه شده است حل کرد. تنها کافیست همراه با طی مراحل گفته شده تغییرات زیر را اعمال کنید:

روش کار:

پس از رسیدن به مرحله ۴ عبارت زیر را در قسمت Find What تایپ کنید.

([0-9]{1,})/([0-9]{1,})

در مرحله ۵ عبارت زیر را قسمت Replace With عینا کپی و پیست کنید.

\2٫\1

چون عبارت فوق ترکیبی از کاراکترهای فارسی و انگلیسی است به هم ریخته نمایش داده می‌شود. اگر می‌خواهید که خودتان آنرا تایپ کنید در حالی که زبان صفحه کلید انگلیسی است به ترتیب زیر تایپ کنید:

ترتیب تایپ علامت‌ها عنوان نمایش
۱ بک اسلش \
۲ عدد دو 2
۳ ممیز فارسی (shift + 3) - زبان صفحه کلید فارسی باشد.
۴ بک اسلش \
۵ عدد یک 1

 در مرحله ۶، پس از تایپ عبارت بالا در حالی هنوز نشانگر ماوس در قسمت Replace With قرار دارد، از قسمت Format گزینه Language را انتخاب کنید. در پنجره Replace Language زبان Persian یا Farsi را انتخاب کنید و روی Ok کلیک کنید.
در پایان روی گزینه Replace یا Replace All کلیک کنید تا فرآیند جایگزینی انجام شود.

توجه: اگر پس از کلیک بر روی گزینه Replace با خطای زیر روبرو شدید، در کدی که در قسمت Find وارد کردید بجای ویرگول (,) از نقطه ویرگول (;) استفاده کنید.
The Find What text contains a Pattern Match expression which is not valid.
([0-9]{1;})/([0-9]{1;})
اکنون اعداد ما مشابه حالت ۲ گفته شده در بالا است که مطابق روش گفته شده در قسمت اصلاح حالت ۲، پس از کپی آن به پاورپوینت باید ویرگول ایجاد شده را به ممیز تبدیل کرد.

روش سوم)

از آنجایی که دلیل اصلی عوض شدن جای ارقام صحیح و اعشاری، به خاطر کاراکتر اسلش است می‌توان با یک تغییر کوچک این مشکل را حل کرد.

۱- اسلش را در اعداد با یک اسلش و فاصله نشکن مطابق شکل زیر جایگزین می‌کنیم. برای اینکار در Word 2003 و 2007 با فشار دادن کلیدهای Ctrl+F کادر Find and Replace باز خواهد شد. در Word 2010 و 2013 با فشار دادن کلیدهای Ctrl+H این کادر با برگه فعال Replace باز می‌شود. در قسمت Find What کاراکتر / را و در قسمت Replace With، عبارت s^/ را تایپ کنید. در پایان روی گزینه Replace (بصورت عدد به عدد) یا Replace All (برای همه اعداد) کلیک کنید تا فرآیند جایگزینی انجام شود.

۲- اگر دقت کنید یک فاصله اضافی قبل از اسلش ایجاد شده است که ظاهر عدد را زشت کرده است. از آنجایی که وجود این فاصله برای اینکه جای ارقام صحیح و اعشاری عوض نشود ضروری است برای اینکه ظاهر عدد اصلاح شود کافیست که اندازه فونت فاصله نشکن را کمترین مقدار ممکن یعنی ۱ کنیم. اینکار را مطابق شکل زیر انجام می‌دهیم. در پنجره Replace، در قسمت Find What عبارت s^ را و در قسمت Replace With، هم همین عبارت یعنی s^ را تایپ کنید با این تفاوت که فونت آن را باید ۱ کنیم. در پایان روی گزینه Replace (بصورت عدد به عدد) یا Replace All (برای همه اعداد) کلیک کنید تا فرآیند جایگزینی انجام شود. مشاهده خواهید کرد که ظاهر عدد اصلاح شده است.

۳- در پایان عدد مورد اصلاح شده را درون پاورپوینت کپی کنید. اما دقت کنید برای اینکه فرمت عدد یعنی فونت اندازه ۱ که برای فاصله نشکن گذاشتیم تغییر نکند در هنگام پیست کردن اعداد باید حالت Keep Source Formatting را انتخاب کنید یا کلیدهای Alt، سپس H، سپس V و در پایان K را به ترتیب فشار دهید.

این روش یک مشکل دارد. چنانچه اندازه فونت اعداد را در پاورپوینت تغییر دهید اندازه فونت فاصله نشکن هم تغییر می‌کند.

 

برای مطلع شدن از جدیدترین مطالب سایت، کانال‌ پی‌سی‌ترفند در تلگرام را با آی‌دی pctarfandir@ دنبال کنید:

          

سوالات خود در زمینه ورد و اکسل و ... را می‌توانید از طریق ایمیل و تلگرام با ما مطرح کنید.

آدرس ایمیل: tarfandha.blog@gmail.com

آی‌دی تلگرام: pctarfand_admin@

نظرات (۲۸)

 1. سلام
  ممنون از توضیحات کامل و دقیقی که فرمودید. روش سوم عالی بود،، اعداد زیادی را باید به پاور منتقل می کردم و روش شما خیلی کمکم کرد، خدا خیرتون بده
 2. سلام و وقت بخیر
  روش ارش عاااالی بود
  غصه ام گرفته بود
  خیلی خیلی دمتون گرم
  خدا خیرتون بده
 3. سلام و خسته نباشید، روش سوم فوق العاده بود. ممنون از زحمات شما
 4. عالی بود فقط اعدادی ک من تو پاورپوینت کپی کرده بودم زیاد بود و واقعا سخت بود دوباره همه رو اصلاح شده کپی و منتقل کنم و دوباره فونتهای بهم ریخته شو درست کنم
  اومدم همون ایده فاصله برای اعشار رو تو پاورپوینت اجرا کردم و خوشبختانه با ۱ دقیقه،ا find next و replace همه اعداد درست شد. عالی 🌹🌹🌹
 5. خدا به آرش عزیز خیر بده
  عالی بود
  ممنون از شما و آرش عزیز
  باید هزاران عدد را برای پایان نامه دکترا به پاور منتقل می کردم. روش شما بی نهایت به من کمک کرد.
 6. ممنووووووووووووووووووووووووووووون، خدا خیرت بده
  روش اول ، روش آرش عااااااااااااااااالی بود
 7. سلام عیکم..
  از ته دل تشکر میکنم..
  واقعا مشکلم رو حل کردین...دعاگویتانم..
  التماس دعا...
 8. خدا خیرتون بده مونده بودم اینهمه عدد و جدول رو چه کنم
  خیلی کمک بزرگی بود با همون روش ارش انجام شد
 9. با سلام
  مثل همیشه اول از همه باید بگم تشکر از سایت عالیتون و وقتی که میذارید
  من یه سری اسلاید دارم در یک پاورپوینت، که فوتر دارد. برای هر اسلاید فوتر را به صورت دستی پاک کردم اما با اضافه کردن یک اسلاید جدید باز همان فوتر می اید. راه حل را می فرمائید؟
  • پاسخ:

   سلام
   با استفاده از ابزار اسلاید مستر در پاورپوینت سربرگ را حذف کنید. (راهنما)
   موفق باشید.
 10. رسول رحمانی پور

  با سلام به همه دوستان
  مشکل من به شکل معجزه آسایی حل شد
  از اونجایی که من فردا ارئه ودفاع از پایان نامه دارم تمام جداول پاورپوینت من جای رقمهای صحیح واعشار عوض شده بود وقتی از
  فرمان ctrl+Hاستفاده کردم ودر قسمت اول / ودر قسمت فیلد دومs^/رو تایپ کردم تمام جداولم یک فاصله اضافه شد وs^/جای اعشار ها نشست من دوباره جای فیلد اول و دوم رو عوض کردم
  که به حالت اول برگرده وتغییر نکنه اما به شکل معجزه آسایی دیدم
  تمام جداولم درست شده مثل اینک دوباره تایپ وویرایش شده، خیلی عالی بود.
 11. بهترین راه حل اینه:

  برای جابجایی اعداد اعشار در پاورپوینت باید از نیم فاصله(ctrl+shift+4+4) پس از ممیز استفاده کرد و آنرا رپلیس نمود.

  • پاسخ:

   سلام
   با تشکر از شما
   موفق باشید.
 12. سلام و اقعا عالی بود و در شرایط و وقت کم برای تهیه پاور دفاع خیلی کمکم کردین...........
 13. سلام وقتتون ب خیر میخواستم بدونم روشی هست که بشه نوشته های word رو به pawer point تبدیل کرد
  • پاسخ:

   سلام
   از آموزش ارائه شده در این لینک استفاده کنید.
   موفق باشید.
 14. سلام خدا قوت من ورد 2013دارم وقتی که از ورد مطلبی را به پاور پوینت کپی و پیست می کنم مطالب به صورت حرف dانگلیسی نشان داده می شود و یه جورایی خط آن خوانده نمی شود و باید خط آن را حتما b nazanin کرد تا خوانده شود در صورتی که در ورد 2007 چنین مشکلی وجود ندارد ضمن تشکر از شما خواهشمندم که مرا راهنمایی کنید و جواب را به ایمیل من بفرستید .
  منتظر جواب خوبتون هستم
  خدا نگهدار
  • پاسخ:

   سلام
   نباید چنین مشکلی داشته باشید. با این وجود هنگام پیست کردن، گزینه Keep Source Formatting را انتخاب کنید ببینید این مشکل وجود دارد.
   موفق باشید.

ارسال نظر

قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید:

۱- با توجه با اینکه نظرات خصوصی شما امکان نمایش در سایت را ندارد، بنابراین هنگام ارسال نظر، گزینه "" را انتخاب نکنید. چون تنها راه پاسخگویی به آن از طریق ایمیل شما است که با توجه به مشغله کاری فرصت ارسال پاسخ از طریق ایمیل وجود ندارد.

۲- قبل از مطرح کردن سوالتان، مطلب فوق را با دقت مطالعه کنید. اگر پاسخ سوالتان را پیدا نکردید در سایت جستجو کنید، ممکن است در مطلب دیگر پاسخ سوالتان را پیدا کنید.

۳- تنها به سوالاتی پاسخ داده می‌شود که از نحوه حل آن‌ها اطلاع داشته باشم.

۴- نظراتی با مضمون زیر، صرفا تایید و نمایش داده می‌شود و به آن‌ها پاسخی داده نمی‌شود.

الف) در مورد پاسخ سوال شما اطلاعی نداشته باشم،

ب) پاسخ سوال شما در مطلب فوق وجود داشته باشد.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی